Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
14 generationer med rod i marsken
Herredsfoged Troels Winther og hans efterslægt
- og andre sønderjyske slægter
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
English
Dorthe
ca. 1711 - 1752 (41 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Christian Gotfredsen Appel
1732-1808
Christian Gotfredsen Appel
F:
1732
Agerskov s. (Bjørnskov)
D:
1808
Agerskov s. (Oksgård)
Gudrun Appel
1876-
Gudrun Appel
F:
6 nov. 1876
Astrid Appel
1878-
Astrid Appel
F:
29 dec. 1878
Gunvor Høgsbro Appel
1909-
Gunvor Høgsbro Appel
F:
20 jun. 1909
Elin Høgsbro Appel
1913-1980
Elin Høgsbro Appel
F:
5 mar. 1913
Des Moines, Iowa, USA
D:
17 apr. 1980
Erik Dahlerup
1909-2002
Erik Dahlerup
F:
21 feb. 1909
København (Trinitatis s.)
G:
7 aug. 1937
Løgumkloster
D:
3 Maj 2002
Bodil Høgsbro Appel
1915-
Bodil Høgsbro Appel
F:
21 jul. 1915
Ruth Høgsbro Appel
1918-
Ruth Høgsbro Appel
F:
13 mar. 1918
Erik Appel
1880-1964
Erik Appel
F:
2 nov. 1880
Rødding
D:
15 mar. 1964
Herdis Høgsbro
1884-1978
Herdis Høgsbro
F:
2 mar. 1884
København
G:
31 okt. 1907
D:
1978
Ingeborg Appel
1882-
Ingeborg Appel
F:
21 jun. 1882
Rødding
Eilif Theodor Wagner
1878-
Eilif Theodor Wagner
F:
18 aug. 1878
Seest
G:
1905
Frederik Appel
1884-1962
Frederik Appel
F:
18 aug. 1884
D:
6 nov. 1962
Gerda Sørensen
1886-
Gerda Sørensen
F:
25 okt. 1886
G:
1908
Ragnhild Appel
1886-
Ragnhild Appel
F:
20 jun. 1886
Svend Appel
1888-
Svend Appel
F:
4 okt. 1888
Karen Fuglede Sørensen
1894-
Karen Fuglede Sørensen
F:
27 maj 1894
Malt s. (Askov)
G:
19 okt. 1920
Malt
Mathias Lorentzen Appel
1848-1916
Mathias Lorentzen Appel
F:
28 aug. 1848
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
1916
Sophie Louise Hansen
1851-1929
Sophie Louise Hansen
F:
8 aug. 1851
Rødding
G:
1875
D:
27 jun. 1929
Malt s. (Askov)
Kirsten Marie Appel
1851-1851
Kirsten Marie Appel
F:
19 apr. 1851
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
13 jun. 1851
Ballum s. (Bodsbøl)
Kjestine Marie Appel
1852-1852
Kjestine Marie Appel
F:
17 maj 1852
Tønder
D:
15 sep. 1852
Tønder
Ane Dorothea Appel
1854-1854
Ane Dorothea Appel
F:
19 mar. 1854
Tønder
D:
15 apr. 1854
Tønder
Aksel Appel
1889-
Aksel Appel
F:
2 mar. 1889
Karen Alsing Jensen
1889-
Karen Alsing Jensen
F:
9 maj 1889
G:
1916
Kirstine Appel
1892-1919
Kirstine Appel
F:
1892
D:
1919
Carl Christian Einer Skov
1888-
Carl Christian Einer Skov
F:
12 jan. 1888
G:
1918
Anna Appel
1895-
Anna Appel
F:
29 aug. 1895
Hans Kristian Appel
1856-1947
Hans Kristian Appel
F:
29 mar. 1856
Tønder
D:
15 nov. 1947
Karen Sofie Hansen
1866-
Karen Sofie Hansen
F:
12 jan. 1866
Gørslev s. (Slimminge)
G:
8 jun. 1887
Gørslev
Ingrid Johanne Appel
1893-
Ingrid Johanne Appel
F:
26 apr. 1893
Knud Appel
1897-
Knud Appel
F:
11 okt. 1897
Ragnhild Fehr Jensen
1905-
Ragnhild Fehr Jensen
F:
7 jun. 1905
Rønninge s. (Rønninge Søgård)
Else Appel
1902-
Else Appel
F:
27 jun. 1902
Axel Appel
1858-1926
Axel Appel
F:
13 sep. 1858
Tønder
D:
24 maj 1926
Aarhus, Vor Frue s. (Frederiksgade 78)
Johanne von Nutzhorn
1869-1957
Johanne von Nutzhorn
F:
18 nov. 1869
Malt s. (Askov)
G:
13 maj 1891
Malt
D:
5 okt. 1957
Aarhus
Edith Appel
1896-1934
Edith Appel
F:
27 jun. 1896
D:
1934
Jens Gregor Yde
1893-1963
Jens Gregor Yde
F:
3 okt. 1893
København
G:
1918
D:
5 jul. 1963
Nicolai Frederik Severin Appel
1864-1923
Nicolai Frederik Severin Appel
F:
2 feb. 1864
Tønder
D:
1923
Ingefred Kruse
1857-
Ingefred Kruse
F:
19 jan. 1857
G:
1895
Margrethe Sophie Charlotte Appel
1895-1971
Margrethe Sophie Charlotte Appel
F:
20 aug. 1895
Malt s. (Askov)
D:
1 maj 1971
Gentofte
Carl Peder Ostenfeld Christiansen
1887-1951
Carl Peder Ostenfeld Christiansen
F:
16 mar. 1887
Frederiksberg
G:
28 dec. 1919
Askov
D:
25 aug. 1951
Anne Kirstine Appel
1898-
Anne Kirstine Appel
F:
1 jul. 1898
Malt s. (Askov)
Frederik Lange Begtrup
1896-1948
Frederik Lange Begtrup
F:
13 nov. 1896
Malt s. (Askov)
G:
20 maj 1923
Malt
D:
25 jul. 1948
Ingeborg Appel
1928-
Ingeborg Appel
F:
24 apr. 1928
Malt s. (Askov)
Jacob Appel
1929-
Jacob Appel
F:
9 dec. 1929
Malt s. (Askov)
Cornelius Appel
1901-
Cornelius Appel
F:
1 jul. 1901
Malt s. (Askov)
Ragnhild Elisabeth Rasmussen
1905-
Ragnhild Elisabeth Rasmussen
F:
13 sep. 1905
Nr. Jernløse
G:
15 apr. 1927
Nr. Jernløse
Julie Schrøder Appel
1901-
Julie Schrøder Appel
F:
1 jul. 1901
Malt s. (Askov)
Carl Frøde Christiansen
1899-
Carl Frøde Christiansen
F:
13 apr. 1899
Køge
G:
26 dec. 1923
Malt
Charlotte Schrøder Appel
1906-1993
Charlotte Schrøder Appel
F:
30 jun. 1906
Malt s. (Askov)
D:
4 maj 1993
Kerteminde
Bo Bojesen Rud
1897-1968
Bo Bojesen Rud
F:
1 mar. 1897
Kauslunde
G:
1 aug. 1926
Malt
D:
26 mar. 1968
Kerteminde
Jacob Christian Lindberg Appel
1866-1931
Jacob Christian Lindberg Appel
F:
23 apr. 1866
Rødding
D:
31 dec. 1931
Malt s. (Askov)
Ingeborg Schrøder
1868-1948
Ingeborg Schrøder
F:
26 jun. 1868
G:
24 sep. 1891
Vejen
D:
1948
Christian Appel
1869-1869
Christian Appel
F:
13 jan. 1869
Rødding
D:
14 jan. 1869
Rødding
Cornelius Appel
1821-1901
Cornelius Appel
F:
13 sep. 1821
Tislund s. (Åbøl)
D:
25 mar. 1901
Hjallese
Anne Kjestine Lorentzen
1829-1869
Anne Kjestine Lorentzen
F:
19 jan. 1829
Døstrup s. (Lourup)
G:
14 apr. 1847
Åbøl
D:
14 jan. 1869
Rødding
Hans Jepsen Appel
1787-1872
Hans Jepsen Appel
F:
21 dec. 1787
Agerskov s. (Rangstrup)
D:
13 sep. 1872
Agerskov S. (Rangstrup)
Kirsten Marie Appel
1786-1858
Kirsten Marie Appel
F:
9 mar. 1786
Agerskov s. (Rangstrup)
G:
19 nov. 1815
Agerskov
D:
28 mar. 1858
Tislund s. (Åbøl)
Jep Hansen (Appel)
1763-1791
Jep Hansen (Appel)
F:
1763
Agerskov s. (Galsted)
D:
1791
Agerskov S. (Rangstrup)
Botille Jensdatter
Botille Jensdatter
G:
1784
Agerskov
Anne Gotfredsdatter Appel
1734-1778
Anne Gotfredsdatter Appel
F:
1734
Agerskov s. (Bjørnskov)
D:
1778
Agerskov s. (Mellerup)
Hans Hansen
Hans Hansen
G:
27 apr. 1753
Agerskov
Dødfødt datter
1737-1737
Dødfødt datter
F:
1737
Agerskov s. (Bjørnskov)
D:
1737
Agerskov s. (Bjørnskov)
Anne Thoinette Margrethe Appel
1738-
Anne Thoinette Margrethe Appel
F:
1738
Agerskov s. (Bjørnskov)
Jep Nissen Schmidt
1853-1919
Jep Nissen Schmidt
F:
13 jul. 1853
D:
12 jan. 1919
Santa Clara County, Californien
Alice Elizabeth O'Connor
1862-1940
Alice Elizabeth O'Connor
F:
28 mar. 1862
Wayne County, New York
G:
28 nov. 1878
D:
18 okt. 1940
Benito County i Californien
Else Marie Schmidt
1855-1858
Else Marie Schmidt
F:
22 dec. 1855
D:
24 maj 1858
Jens Jacobsen Schmidt
1857-
Jens Jacobsen Schmidt
F:
29 nov. 1857
Peter Nissen Brodersen
1880-
Peter Nissen Brodersen
F:
12 jan. 1880
Tirslund s. (Gøtterup)
Anne Cathrine Brodersen
1883-1967
Anne Cathrine Brodersen
F:
19 aug. 1883
Tislund s. (Gøtterup)
D:
2 nov. 1967
Toftlund s. (Toftegård)
Hans Christian Jepsen
1883-1967
Hans Christian Jepsen
F:
1 dec. 1883
Agerskov s. (Galsted)
G:
16 apr. 1926
Agerskov
D:
20 nov. 1967
Toftlund s. (Toftegård)
Niels Petersen Brodersen
1887-1920
Niels Petersen Brodersen
F:
23 jul. 1887
Tislund s. (Gøtterup)
D:
17 aug. 1920
Tislund s. (Gøtterup)
Catharina Lundine Brodersen
1894-1984
Catharina Lundine Brodersen
F:
29 nov. 1894
Tislund s. (Gøtterup)
D:
6 aug. 1984
Hans Jensen Holm
1896-1941
Hans Jensen Holm
F:
21 aug. 1896
Bevtoft s. (Hyrup)
G:
8 okt. 1926
Tirslund
D:
12 mar. 1941
Tislund s. (Gøtterup)
Anne Kjestine Schmidt
1860-1935
Anne Kjestine Schmidt
F:
16 jul. 1860
Tislund s. (Gøtterup Mark)
D:
25 mar. 1935
Tislund s. (Gøtterup)
Hans Peter Brodersen
1849-1922
Hans Peter Brodersen
F:
7 mar. 1849
Tislund s. (Gøtterup)
G:
4 apr. 1879
Tirslund
D:
18 maj 1922
Tislund s. (Gøtterup)
Anna Appel
1819-1861
Anna Appel
F:
20 maj 1819
Rangstrup
D:
31 jul. 1861
Nis Peter Schmidt
1821-1881
Nis Peter Schmidt
F:
16 sep. 1821
Tislund s. (Gøtterup)
G:
15 okt. 1852
Tirslund
D:
12 jun. 1881
Tislund s. (Gøtterup Mark)
Jens Jacobsen Appel
1784-
Jens Jacobsen Appel
F:
24 dec. 1784
Agerskov s. (Rangstrup)
Cathrine Lassen
Peder Gotfredsen Appel
1747-1813
Peder Gotfredsen Appel
F:
1747
Agerskov s. (Bjørnskov)
D:
2 nov. 1813
Agerskov s. (Rangstrup)
Anne Jensdatter
ca. 1751-1835
Anne Jensdatter
F:
ca. 1751
Agerskov s. (Muspøt)
G:
3 okt. 1778
Agerskov
D:
24 jul. 1835
Agerskov s. (Rangstrup)
Anke Gotfredsdatter Appel
1750-1756
Anke Gotfredsdatter Appel
F:
1750
Agerskov s. (Bjørnskov)
D:
1756
Agerskov s. (Bjørnskov)
Dorthe
ca. 1711-1752
Dorthe
F:
ca. 1710/11
D:
1752
Agerskov s. (Bjørnskov)
Gotfred Gotfredsen Appel
1712-1788
Gotfred Gotfredsen Appel
F:
1712
Agerskov s. (Langelund)
D:
1788
Agerskov s. (Rangstrup)