Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
14 generationer med rod i marsken
Herredsfoged Troels Winther og hans efterslægt
- og andre sønderjyske slægter
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
English
Frans Casper Djørup
1813 - 1908 (94 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Morten Oxenbøll Djørup
1856-
Morten Oxenbøll Djørup
F:
25 sep. 1856
København
Else Djørup
1888-1896
Else Djørup
F:
18 apr. 1888
København
D:
26 maj 1896
København
Harriet Djørup
1889-
Harriet Djørup
F:
15 nov. 1889
København
Johannes Djørup
1896-1991
Johannes Djørup
F:
4 apr. 1896
København
D:
1991
Marie Elisabeth Kragh
1902-1940
Marie Elisabeth Kragh
F:
6 jun. 1902
D:
1940
Laurids Christian Djørup
1857-1943
Laurids Christian Djørup
F:
24 dec. 1857
København
D:
31 jan. 1943
Sophie Charlotte Svendsen
1862-1914
Sophie Charlotte Svendsen
F:
13 maj 1862
København
D:
1914
Frans Djørup Jespersen
1898-1981
Frans Djørup Jespersen
F:
20 sep. 1898
D:
12 jul. 1981
Tove Elisabeth Bang
1901-
Tove Elisabeth Bang
F:
18 dec. 1901
Horsens (Vor Frelsers s.)
G:
16 jul. 1925
Tranekær
Anne Marie Djørup
1859-1937
Anne Marie Djørup
F:
8 aug. 1859
København (Garnisons s.)
D:
30 mar. 1937
Jens Otto Harry Jespersen
1860-1943
Jens Otto Harry Jespersen
F:
16 jul. 1860
Randers
G:
13 apr. 1897
Farum
D:
30 apr. 1943
Roskilde
Johannes Djørup
1861-1882
Johannes Djørup
F:
29 jan. 1861
København
D:
16 okt. 1882
Nina Henriette Fanny Mathilde Fleischer
1905-
Nina Henriette Fanny Mathilde Fleischer
F:
6 mar. 1905
Grete Johanne Anna Cathrine Fleischer
1906-
Grete Johanne Anna Cathrine Fleischer
F:
16 jun. 1906
Herman Reinholt Frederik Wibroe Fleischer
1907-
Herman Reinholt Frederik Wibroe Fleischer
F:
13 okt 1907
Inger Müller
1907-
Inger Müller
F:
26 dec. 1907
Roskilde (Doms.)
G:
28 apr. 1933
Maja Elisabeth Bodil Augusta Fleischer
Karen Elisabeth Balle
1884-
Karen Elisabeth Balle
F:
1 jun. 1884
Gudhjem
Carl Otto Fleischer
1871-
Carl Otto Fleischer
F:
9 apr. 1871
G:
12 okt. 1904
Skydebjerg
Nancy Johanne Balle
1885-
Nancy Johanne Balle
F:
17 sep. 1885
Gudhjem
Lauritz Christian Schelde
1878-
Lauritz Christian Schelde
F:
3 maj 1878
Kolding
Birgitte Augusta Balle
1888-1896
Birgitte Augusta Balle
F:
18 aug. 1888
Gudhjem
D:
8 okt. 1896
Skydebjerg s. (Årup)
Johannes Herluf Balle
1889-1912
Johannes Herluf Balle
F:
16 okt. 1889
Gudhjem
D:
1912
Stillehavet
Sophie Margrethe Balle
1891-
Sophie Margrethe Balle
F:
3 sep. 1891
Skydebjerg s. (Årup)
Holger Peter Brorson Lange
1891-
Holger Peter Brorson Lange
F:
8 sep. 1891
Odense
Ellen Djørup Balle
1893-
Ellen Djørup Balle
F:
23 jan. 1893
Skydebjerg s. (Årup)
Carl Gunnar Leser
1881-
Carl Gunnar Leser
F:
6 apr. 1881
København
Erik Djørup Balle
1894-1919
Erik Djørup Balle
F:
3 dec. 1894
Skydebjerg s. (Årup)
D:
15 dec. 1919
Skydebjerg s. (Årup)
Marie Henriette Balle
1896-
Marie Henriette Balle
F:
12 maj 1896
Skydebjerg s. (Årup)
Otto Svanholt
1893-
Otto Svanholt
F:
9 jan. 1893
Frans August Djørup Balle
1897-1913
Frans August Djørup Balle
F:
14 jul. 1897
Skydebjerg s. (Årup)
D:
20 sep. 1913
Veflinge s. (Skovmøllen)
Nicolai Edinger Djørup Balle
1901-
Nicolai Edinger Djørup Balle
F:
23 maj 1901
Skydebjerg s. (Årup)
Carl Gregers Djørup Balle
1903-
Carl Gregers Djørup Balle
F:
1 maj 1903
Skydebjerg s. (Årup)
Johanne Mathilde Djørup Balle
1904-
Johanne Mathilde Djørup Balle
F:
9 jun. 1904
Skydebjerg s. (Årup)
Mogens Ursin Djørup
1901-
Mogens Ursin Djørup
F:
23 nov. 1901
Odense (Skt. Knuds s.)
G:
4 juli 1927
Skydebjerg
Mathilde Djørup
1862-1906
Mathilde Djørup
F:
27 mar. 1862
København
D:
5 mar. 1906
Skydebjerg s. (Årup)
Johannes Peter Herluf Balle
1857-
Johannes Peter Herluf Balle
F:
4 jul. 1857
Aversi
Frans Djørup
1891-1982
Frans Djørup
F:
16 apr. 1891
Endelave
D:
17 mar. 1982
Else Dessau
1890-1978
Else Dessau
F:
14 dec. 1890
København
D:
12 sep. 1978
Johanne Elisabeth Djørup
1895-1990
Johanne Elisabeth Djørup
F:
21 jun. 1895
Herborg s. (Videbæk)
D:
1990
Christian Magdalus Jespersen
1885-1940
Christian Magdalus Jespersen
F:
18 maj 1885
Hjørring
D:
6 jun. 1940
Gentofte s. (Ordrup)
Vilhelm Djørup
1863-1928
Vilhelm Djørup
F:
23 sep. 1863
København
D:
10 apr. 1928
Ingeborg Christensen
1868-1955
Ingeborg Christensen
F:
18 jun. 1868
Frederikshøj
D:
1955
Annie Augusta Djørup
1892-
Annie Augusta Djørup
F:
18 okt. 1892
Edwin Moore
Frans (Francis) Martin Djørup
Anne Baldwin
Harald Stockfleth Djørup
1865-
Harald Stockfleth Djørup
F:
24 maj 1865
København
Ingeborg Amalie Thuv
1865-
Ingeborg Amalie Thuv
F:
14 apr. 1865
Mikala Djørup
1866-
Mikala Djørup
F:
17 okt. 1866
København
Lauritz Fasting Nannestad
1864-1937
Lauritz Fasting Nannestad
F:
25 jul. 1864
Ålum s. (Fussingø)
G:
18 apr. 1894
København (Vartov)
D:
29 jul. 1937
Silkeborg
Kirsten Djørup
1899-
Kirsten Djørup
F:
4 okt. 1899
Odense
Mogens Ursin Djørup
1901-
Mogens Ursin Djørup
F:
23 nov. 1901
Odense (Skt. Knuds s.)
Johanne Mathilde Djørup Balle
1904-
Johanne Mathilde Djørup Balle
F:
9 jun. 1904
Skydebjerg s. (Årup)
G:
4 juli 1927
Skydebjerg
Georg August Ursin Djørup
1909-1999
Georg August Ursin Djørup
F:
20 aug. 1909
Odense (Skt. Knuds s.)
D:
28 nov. 1999
Grethe Stamm Nielsen
1915-
Grethe Stamm Nielsen
F:
11 nov. 1915
København (Helligånds s.)
Frans August Djørup
1869-1952
Frans August Djørup
F:
30 jan. 1869
København (Garnisons s.)
D:
6 sep. 1952
København (Rosenvænget)
Anna Elisabeth Ursin
1862-1935
Anna Elisabeth Ursin
F:
20 apr. 1862
København (Holmens s.)
G:
20 dec. 1898
Odense (valgmenighed)
D:
18 feb. 1935
Mikael Aage Djørup
1871-
Mikael Aage Djørup
F:
2 feb. 1871
København
Augusta Adolphine Djørup
1872-
Augusta Adolphine Djørup
F:
30 maj 1872
København
Ingeborg Djørup
1874-1874
Ingeborg Djørup
F:
6 mar. 1874
København
D:
11 nov. 1874
København
Frans Casper Djørup
1813-1908
Frans Casper Djørup
F:
20 sep. 1813
D:
27 mar. 1908
Augusta Adolphine Oxenbøll
1833-1913
Augusta Adolphine Oxenbøll
F:
7 feb. 1833
Kolding
D:
1913